Yemek Pişirme Yöntemleri - Yemek Tarifleri

siparishatti
İçeriğe git
Pişirme Yöntemleri

Yemek Pişirme Yöntemleri

Özellikle mutfağa yeni adım atanlar için gerekli temel bilgilerin başında pişirme yöntemleri gelir.Pişirme yöntemlerini ve adlandırmalarını aşağıda belirttiğimiz gibi sıralayabiliriz.

Buğulamak:  Yiyecekleri bir kap içinde ve fırında, kendi suyunda veya çok az su  katarak, yenebilecek kıvama kadar pişirme işlemidir.
Buharda  pişirme: Yiyeceğin sadece buharla temas ederek pişirilmesi işlemidir. Bunun için kaynar su dolu tencerenin üzerine kevgir konularak, onun da üzerine sebzeler yerleştirilerek pişirilir ya da bu işlem için üretilmiş kevgirli tencereler kullanılır.
Haşlamak: Yiyecekleri sıcak su dolu bir kap içinde yumuşayana kadar pişirme işlemidir.
Kızartmak: Yiyecekleri, içinde bol kızgın sıvıyağ bulunan bir kapta, rengi iyice dönüp, yenebilecek kıvama gelene kadar pişirme işlemidir.
Sote  etmek: Yiyecekleri, bir miktar yağla birlikte kapağı açık olarak, yüksek ateşte, arada bir karıstırarak ve rengi hafif dönene kadar pişirme işlemidir.
Fırında pişirme: Yiyeceklerin, ısıya dayanıklı bir kap içine konularak fırında pişirilmesi yöntemidir.
Izgara  etmek: Izgara üzerine konulmuş ve hafif yağlanmış yiyeceğin önce yüksek, sonra düşük ısıda pişirilme tekniğine verilen addır.
Poşe  etmek: Bir tür suda pişirme yöntemi olup, önce harlı ateşte başlanır ve su kaynadıktan sonra ateşin altı kısılıp yiyeceğin ağır ağır pişirilmesi esasına dayanır.
Tarifler
Tüm Hakları Saklıdır © All reserved  Yemek24, Pratik, Lezzetli Yemek Tarifleri ve Çok Daha Fazlası.
İçeriğe dön