Tarif Gönder

Yemek Bakımından En Zengin 5 İlimiz

28.02.2021
3.309

Yemek Bakımından En Zengin 5 İlimiz. Şüphesiz ki dünyanın en çeşitli ve lezzetli mutfaklarından birine sahibiz. Dört bir yanı ayrı güzelliklerle bezenmiş güzel ülkemizin, her şehrinden ayrı lezzetler damaklarımızı şenlendiriyor. Her ilimizden ayrı ayrı çok sayıda yemek çeşidi sayabiliriz. Fakat 5 ilimiz var ki onlardan bahsedildiğinde aklımıza hemen eşsiz lezzetleri geliyor. İşte Türkiye’nin Yemek Bakımından En Zengin 5 İli…

1. Gaziantep

Gaziantep’in farklı kültürlerin etkisi ile harmanlanan, Türkiye’nin en zengin mutfaklarından biri olmasında İpek yolu üzerinde konumlanmış olması ilk ve en önemli neden denebilir. 2016′ da UNESCO tarafından gastronomi başkenti ilan edilen Gaziantep, yine UNESCO tarafından “Yaratıcı Şehirler Ağı” da dahil edildi. Sayısız lezzete ev sahipliği yapan şehrin birbirinden meşhur çok sayıda yöresel yemeği var. Fakat bunlar arasında, “yuvalama, beyran, küşleme, analıkızlı çorbası, katmer” ve tabiki dünyaca ünlü baklavanın yeri çok ayrı.

2. ANTAKYA

Antakya, Türkiye’nin lezzet duraklarından bir tanesi şüphesiz. Kendine özgü mutfağı ve özellikle de künefesi ile ünü Türkiye sınırlarını aşıp çoktan tüm dünyaya yayılmış durumda. İnce bulgurla yapılan ve içli köfteye benzeyen oruk, en güzel lezzetlerinden bir tanesi. Muhammara, kömbe, biberli ekmek ve kağıt kebabından da bahsetmeden geçmek olmazdı. Bu eşsiz lezzetlerin tadı üstlerine künefe yemeden tadı çıkmaz elbette.

3. BOLU

Türkiye ve lezzet kelimeleri bir araya gelmişken en ünlü aşçıların diyarı Bolu’dan bahsetmeden geçmek olmaz tabi ki. Dünyaca ünlü Mengen mutfağına sahip Bolu, bu ününü yemeklerinin lezzetinin yanı sıra çeşitliliğine borçlu desek yalan olmaz. Ovmaç çorbası, kuzu güveç ve Mengen pilavı, bu eşsiz lezzetlerden yalnızca birkaçı.

4. KAYSERİ

Kayseri, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Öyle ki adıyla özdeşleşen pastırma ve sucuğun ünü çoktan yurt dışına kadar ulaşmış durumda. Birbirinden lezzetli yemeklerinin arasında mantının yeri bambaşka elbette. Günlük sofralarında yanında, düğün ve ziyafetlerde birbirinden eşsiz lezzetleri olan yemekler hazırlanır.

5. İSTANBUL

Yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın lezzet merkezlerinden biri olan İstanbul, imparatorluk başkenti olduğu için ülkenin dört bir yanından gelen ustalar, tarzlar ve malzemeler sayesinde Osmanlı Türk mutfağının oluşmasına neden olmuştur. Yeni tatlara her daim açık olan Osmanlı mutfağı, yeni lezzetlerle her gün biraz daha zenginleşmekte. Aklınıza gelebilecek her türlü yemek çeşidinde eşsiz lezzetlere sahip olan İstanbul mutfağı, Türkiye’nin Yemek Bakımından En Zengin 5 İli arasında üst sıralarda yerini koruyor.

ETİKETLER:

SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.