Tarif Gönder

Diyetisyen İstanbul

24.03.2021
2.968

SAĞLIKLI BİR HAYAT İÇİN DİYETİSYEN KONTROLÜ VAZGEÇİLMEZİMİZ OLMALI

Kadın olsun erkek olsun sağlıklı bir hayat sürmek için beslenmede dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Düzenli beslenme alışkanlıkları açısından düşünecek olursak mevsiminde taze sebze meyve tüketmek, yeterli uyku uyumak, bol su içmek, yemek öğünlerine dikkat etmek ve hareketli bir hayat tarzı sürmek sağlıklı olmanın vazgeçilmezleridir. Bağışık sisteminin korunması için doğru beslenmek son derece önemlidir. Diyetisyen İstanbul QuartzClinique ‘te size uygun beslenme programını oluşturarak, sağlıklı ve sistematik biçimde kilo verilmesine yardım eder. Profesyonel diyetisyen gözetiminde alacağınız her bilgi sağlıklı olma konusunda attığınız çok önemli bir adımdır

Sağlıklı beslenme nedir? Sağlıklı beslenebiliyor muyuz?  Kısaca göz atalım

Diyet listesi nedir?

Diyet listesi, diyetisyen kontrolünde danışan kişinin özelliklerine uygun olarak hazırlanan ve danışanın ideal kiloya ulaşmak için diyetisyen kontrolünde uyguladığı diyet programıdır.  Danışanlar fiziksel özelliklerine uygun kiloya ulaşmak amacıyla profesyonel diyet programı uygulamalıdırlar. Diyetisyen İstanbul ‘da özel olarak hazırlanan diyet listelerini vermektedir. Danışan tarafından uygulanacak diyet listesinin dışına çıkmamak, kilo verme süreci için ilk adımdır.

Diyet listesi nasıl hazırlanır?

Diyet listeleri diyetisyenler tarafından kişinin yaşı, cinsiyeti, kan tahlilleri, hastalık soy geçmişi ya da diyet anamnezine uygun bir şekilde hazırlanır. Diyet listesi içerisinde yapısal vücut ölçümlerinin de bulunduğu, özel bilgilere uygun şekilde hazırlanan beslenme listeleridir.

Diyet listeleri esansiyel besin komponentlerini içermeli, danışanın ihtiyacı olan besin maddelerinin kişinin kendisine dengeli ve yeterli miktarlarda verilmesi anlamına gelir

Diyet listesinin olmazsa olmazları nelerdir?

Bir diyet listesinin olmazsa olmazları arasında ilk başta kuru baklagiller gelmektedir. Diyetisyen İstanbul ‘da hazırlanan diyet listelerinin özenle planlamasını gerçekleştirmelidir. Kuru baklagiller mineral, vitamin, lif ve özellikle protein açısından oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Düzenli aralıklarla tüketilmesi gereken kuru baklagiller vücuttaki yerleşik yağların erimesine yardımcı olur.

Mineral, vitamin, su ve lif açısından oldukça zengin olan yeşil sebzeler bağırsakları temizleme özelliği bulunduğu için vücut yağlarını eritmeye yardımcı besinlerdir

Vücudumuzun alması gereken temel maddelerden omega-3 yağ asidi kaynağı olan balık tüketimi ile metabolizma hızı arttırılır ve vücutta fazla olan yağlar kilo verme aşamasında kolaylıkla gider.

Süt ürünleri peynir yoğurt kefir süt gibi süt ürünlerinin alımı ve oranları diyetisyen tarafından belirlenmelidir. Yüksek besleyici özelliği bulunan bu ürünler aynı zamanda tok tutma özelliğine de sahiptir. Kuvvetli kemik yapısının oluşması için günde belirli oranlarda alınması gereken süt ürünleri içeriğindeki yağdan dolayı diyetisyen kontrolünde ve miktar kontrolü yapılarak alınmalıdır.

Yüksek protein içeriğine sahip olan yumurta ise göbek erimesi ne katkıda bulunan en önemli besin kaynaklarından biridir.

Keten tohumu, chia tohumu, kinoa ya da siyah pirinç gibi tam tahıllı gıdalar diyet lifi protein vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindirler. Vücut yağlarını eritilmesine yardımcı olurlar. Yulaf ezmesi de yüksek açlığı kesen vücuttaki yağların erimesini sağlayan lif deposu olması bakımından vazgeçilmez sağlıklı gıdadır.

Etkili diyet ne demektir? Nasıl olmalıdır?

En etkili diyet kişinin cinsiyet fiziksel ve kalıtsal özellikleri ve yaşına uygun olarak Diyetisyen İstanbul tarafından hazırlanan ve önerilen diyettir. Herkesin vücut ağırlığı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla günlük alması gereken enerji ile harcaması gereken enerji arasında bir denklem olmaktadır. Bu denklemi profesyonel diyetisyenler özel hesaplamayla bulurlar ve buna uygun ve kişiye uygun diyet hazırlarlar.

Diyetisyen İstanbul ‘da oluşturulan etkili bir diyetin olmazsa olmazı vücudun metabolizma hızını etkileyen olan sudur. Vücudun yağ ve kas ayrıca su dengesini koruyacak olan su tüketimi ile bütün temel metabolik olayların var olması sağlanır. Beslenme listelerinin içerisinde günde en az 8 bardak olarak bulunan su tüketimi ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Yetişkin bir kişinin gün içerisinde dengeli ve yeterli miktarda beslenebilmesi için aldığı enerjinin yarısını karbonhidratlar %25 kadarını yağlar ve %12 ile %15 arasında proteinlerden sağlanması gerekmektedir.

Kişiye özel olarak hazırlanan kilo verme programlarının içerisinde 3 ana 3 ara öğün ve protein sebze meyve ve karbonhidrat alımı özel olarak planlanmalı, bunun yanı sıra su tüketimine de ayrı bir özen gösterilmelidir

Diyetisyen Ücretleri

Sağlık bakanlığı onaylı merkezlerin internet ve haber sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Diyetisyen İstanbulQuartz Klinik‘te size uygun beslenme programını oluşturur. Diyetisyen kontrolünde sağlıklı olarak hayatınıza devam etmek için Quartz Klinik +90 212 241 46 24 numaralı telefonundan randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook  : @quartzclinique

Instagram : @quartzclinique

YouTube : QuartzClinique

 

ETİKETLER: ,

SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.