Tarif Gönder

Dünyanın En İyi Mutfakları

19.09.2021
3.007

Dünyanın En İyi Mutfakları. Çoğumuz daha önce hiç gitmediğimiz bir yere seyahate çıkmadan önce aklımızda muhtemelen iki soru vardır. Bunlardan birincisi hijyen, diğeri ise yemek kültürü. Çünkü seyahate çıkan herkesin seyahatine doğrudan etki eden iki faktör budur.

Hatta birçok kişi seyahat tercihini yemek kültürüne göre yapar. Yeni hizmete giren bir uçak bileti satış sitesi  ucuzucuyorum, çok detaylı bir yeme-içme rehberi hazırlayarak çok güzel bir hizmet sunmuş. Ülke-ülke, şehir-şehir seyahat edilen yerlerde ne yenip-içileceğini detaylıca çıkarmışlar.

Uygulamanın iletişim adresine mail atıp, henüz sitelerinde yer almayan, ülke ve şehirlerin yemeklerini de ekleyip eklemeyeceklerini sorduğumuzda, çalışmaların hala devam ettiğini söylediler. Kendilerinden yemek24 takipçileri için dünya mutfaklarıyla ilgili bir içerik hazırlayıp hazırlayamayacaklarını sorduğumuzda memnuniyetle karşıladılar.

Listedeki ülkelere gidip bu yemekleri yerinde yemek isteyenler uygulamaya uçak bileti bağlantısından ulaşarak biletlerini alabilirler. İşte ucuzucuyorum tarafından hazırlanan dünyanın en güzel 10 mutfağı:

Çin Mutfağı:

Hepimizin aşina olduğu en yaygın mutfaklardan biridir. Çin’den Hindistan’a seyahat ederek şeklini, tadını ve baharatlarını büyük ölçüde değiştirmiştir. Ancak insanlar hala, farklı bölgesel mutfakların bir bileşimi olan büyülü Çin menüsünün otantik ve egzotik tadına bakıyorlar. Bazen damak tadı olarak Çin Mutfağı’na yaklaşan bir ülke olup olmadığını bile merak ediyoruz. Zengin menülerini gördüğünüzde çok şaşıracağınıza emin olabilirsiniz.

image001

Fransız Mutfağı:

Dünyanın dört bir yanındaki aşçılık okullarında en çok öğretilen mutfaklarından birinin Fransız Mutfağı olduğunu biliyor muydunuz? Bu çoğu insana şaşırtıcı geliyor. Fransız menülerini en iyi anlatan kelime “çağdaşlık”dır.Yemeklerinde sunulan modernizm sayesinde en iyi menü ülkeleri arasında öne çıkıyor.

Fransa’dan gelen yemek pişirme gelenekleri ve uygulamalarından, mutfağın önemli bir parçası olan peynir ve şaraptan oluşur.

image003

İtalyan Mutfağı:

Dünya mutfağı ve yemek kültürü ile ilgili bir tartışma olduğunda, İtalya her zaman için o listede yerini almıştır. Çoğu insanın sevdiği İtalyan yemekleri, ağızda unutulmaz tatlar bırakan bir renk ve lezzet cümbüşüdür.

Sıradan bir makarna bile İtalyan bir şef tarafından hazırlandığında iştah kabartacaktır ama İtalyan mutfağı, peynir ve makarnadan çok daha fazlasıdır. Hepsini birbirine bağlayan birkaç özellik ile inanılmaz derecede çeşitlidir. Taze, yerel malzemelere vurgu yapar ve çok fazla telaşa kapılmadan kendi adlarına konuşmalarına izin verir. sizi asıl şaşırtacak olan makarnanın tadı değil; onu seyretmek olacaktır

image005

Hint mutfağı :

Hint mutfağı, Mughlai’den çeşitli diğer bölgesel mutfaklara kadar çok çeşitli yiyeceklerden oluşur. AncakHindistan ve Hint mutfağı özellikle vejeteryanlara sonsuz seçenek sunan bir ülke.

Zengin baharatları ve sosları ile Hint yemekleri – genellikle dünyanın en iyi mutfağı olarak tanımlanır. Baharat ve şifalı otların çeşitli şekillerde kullanımı için her biri kendine özgü sayısız yemekle en çeşitli kültür ülkelerinden biridir. Kısacası Hint mutfağı tek bir mutfak değil, farklı yöresel mutfakların bir toplamıdır; her biri kendine özgü yöresel Hint yemeğidir.

image007

Meksika Mutfağı:

Meksika, uzun zamandır dünyanın en popüler tatil destinasyonları arasında yer alıyor ve hem güneş arayanları hem de yemek yemeyi sevenleri kendine çekmeyi başarıyor. Meksika’ya bir gezi planlayacak kadar şanslıysanız, oradayken bu lezzetleri denediğinizden emin olun.

Çünkü leziz tatlar arayışındaysanız Meksika tam yeridir. Bunun sebebi, Meksikalılar’ın, yemeğin vücut için besinden daha fazlası olduğuna inanması. Aşk ve aile bağları ile damak tadı arasında ilişki kurarlar.Meksika yemeklerinden asla sıkılmayacaksınız.

image009

Tayland Mutfağı

Önce “Baharatlı” yiyecekleri,sonra da Tayland mutfağını düşünün. Bu yiyecekler ağızda yangını beraberinde getirir; baharatlı, gevrek, kaygan, ekşi ve tuzlu hepsi bir arada. Yemekleri, dünya çapında diğer gıdalarda bulunan beş ana aromaya sahiptir.Pirinç temel gıdalarıdır.

Bölgedeki gıda ülkelerinin etkisi sayesinde Tayland menüsünün çeşitli lezzetlerin bir karışımı olduğunu varsaymak güvenlidir. Dünyanın en iyi yemek destinasyonlarından bazıları olan Endonezya, Çin ve Malezya’ya yakın olması sebebiyle oralardan da etkilenmiş.

image011

Yunan Mutfağı:

Yunan mutfağını sevmeyen heralde yoktur. Yunanistan zengin tarihi ve mutfağı ile ünlüdür.Geçmişe yapılacak etkileyici ve büyüleyici seyahat noktalarından biri olduğunu,inkar etmek mümkün değil.Yunan mutfağını listedeki diğer lezzet ülkelerinden ayıran en önemli özellik ise yemeklerde zeytinyağı kullanımıdır.

Bu bakımdan çok sayıda benzer yemek ve tadlarımız bulunmaktadır. Musakka ve sarma bunlardan sadece birkaçı. Çoban salatasının ismi ise üzerine peynir eklenerek Yunan salatası yapılmış.

image013

 


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.