Tarif Gönder

Malatya Peyniri

19.06.2021
3.148
5/5 - (1 vote)

Malatya peyniri, süt proteini kazeinin maya veya kültürle katılaştırılarak suyunun arındırılmasıyla elde edilen fermente bir süt ürünüdür.

Malatya peyniri, Peynir suyundan arındıktan sonra tuzlu peynirler için tuzlama aşamasına gelinir. Peynirin yüzeyine kuru tuzlama şeklinde veya peynir salamuraya batırılarak yapılabilir. Malatya peyniri de en kaliteli salamura peynirdir.

Bu peynir adını Malatya ilçesinden almaktadır ve Malatya kırsallarında yetiştirilen büyükbaş, küçükbaş hayvanların sütlerinden organik olarak yapılmaktadır. Malatyalıların en fazla tükettiği peynirdir. Bu peynir taze olarak tüketilebileceği gibi belirli bir olgunlaştırma periyodunu takiben de tüketilebilmektedir. Arı Gıda olarak organik malatya peynirinin üretimlerini titizlikle el değmeden yapmaktayız. Damak tadınıza uygun olarak çeşitlendirilmiş tuz ve yağ dengesinin değişiklik gösterdiği birçok peynir çeşidimizden istediğinizi seçerek sofralarınızı şenlendirebilirsiniz.

Malatya Peyniri Nasıl Korunmalı?

Arı Gıda olarak birçok ürünümüz mevcuttur. Salamura malatya peyniri de titizlikle tesislerimizde üretilmektedir. İnsan sağlığına katkı sağlayan en önemli besin kaynaklarından biridir olduğu bir gerçektir. Peynirlerimizi hijyenik ve iyi kaliteli ambalajlama politikası izleyerek sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız.

Malatya peyniri nasıl saklayabilirsiniz? Tuz ve su bu peynirin saklanmasında yeterlidir. Bidonun içerisine su ve salamura tuz koyarak en az 1 yıl gidecektir. Örneğin: 5 kiloluk peynire 250 gr tuz koyulmalıdır. Firmamızdan bu şekilde hazırlanmış malatya peynirimizi de satın alabilirsiniz. Malatya peyniri bir kez tadanın bir daha bırakamadığı bir lezzettedir ve firmamızda üretimi yapılmaktadır. Klasik peynirlerden farklı olan malatya peynirimizin deneyebilirsiniz.

Peynir Besin Değerleri

Peynirin faydaları saymakla bitmez. İnsan sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Koyun, keçi ve inek sütünden elde edilen peynirlerin besin değerleri de birbirinden farklılıklar göstermektedir.

30 gr bir peynir dilimi 95 kcal’dır.

Peynir, A, B2 ve B12 vitaminleri ile ayrıca kalsiyum, fosfor, çinko minerallerinden zengin, protein içeriği çok yüksek bir besindir. Bu besin değerleri sayesinde sağlık açısından olmazsa olmazlar arasındadır yer almaktadır. Kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olan hakiki malatya peynirini firmamızdan gönül rahatlığı ile tedarik edebilirsiniz.

Peynir Tüketiminin Faydaları

Peynirin sağlık açısından faydalı olmasının en temel nedeni, yüksek besin değeri taşımasıdır. Doğal peynirlerin içerdiği vitamin ve minerallerin değerleri çok yüksektir. Günlük olarak tüketilmesi gereken bir besindir. Organik olması besin değerlerinden yüksek olması için önemlidir.

Peynirin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçerisinde barındırdığı yüksek kalsiyum değeriyle diş çürüklerini önler.
 • Kilo almak isteyip alamayanlara vücut ağırlıklarını arttırmaya yardımcı olur.
 • Bünyesinde barındırdığı çok zengin kalsiyum ve B vitamini içeriğiyle kemik sağlığının olmazsa olmazıdır.
 • Kadınlarda ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi rahatsızlığı için profersörlerin ve uzman diyetisyenlerin önerdiği bir besindir.
 • İçerisinde bulunan düşük sodyum ile kalp hastalıklarına yakalanma riskini en az seviye indirmektedir.
 • Hamile bireylerin gebelik süresince kalsiyum ihtiyacının fazla olması sebebiyle kesinlikle tüketilmesi gerekmektedir.
 • Hamile bireyde bebeğin kalsiyum ihtiyacı için de oldukça önemlidir.
 • B vitamini içermesi dolayısıyla esnek, sağlıklı ve parlak bir cilt için harika bir besin kaynağıdır.
 • İçerisinde bulundurduğu kalsiyum sebebiyle bazı araştırmacılar migrene iyi geldiğini belirtmektedirler.
 • Genel anlamda bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yapılan bazı araştırmalarda sinir sistemine iyi geldiğinin ortaya konulmasıyla stres ve zihinsel yorgunluğa karşı mücadele de önemli bir besin olmaktadır.
 • İçerisinde linoleik asit, sfingolipid ve konjuge içermesi sebebiyle kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.
 • Diyabete karşı korur.
 • İyi bir antioksidan kaynağıdır.
 • Ayrıca araştırmalar sonucu göz sağlığına da çok faydası olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Protein ve yağdan zengin olduğu için kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.

Peynir Kullanım ve Sunum Alanları

Peynirin öncelikli kullanıldığı yer kahvaltı sofralarıdır. Tertemiz ve organik malatya peynirimiz de kahvaltı sofralarınıza çok yakışacak bizi tercih ederek organik ve lezzetli peynirimizi sofralarınıza alabilirsiniz.

Peynir birçok yemekte de kullanılmaktadır. Pizzaların üstünde genellikle kaşar kullanılsa da malatya peyniri, ezine peyniri, tulum peyniri gibi peynirler de çok güzel tat veriyor. Makarnaların da vazgeçilmezidir. Malatya peynirinin en güzel gittiği lezzetlerden biri de peynirli makarnadır. Hamur işlerine ne kadar Peynirler tatlılarda da kullanılır.

Sofralarınızdaki tüm lezzetlerde kullanmak için hakiki süt ve süt ürünlerimizden peynirlerimizi gönül rahatlığıyla kullanarak hem sağlığınıza hem ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.