Tarif Gönder

Zengin İçeriklerle Vücudunu ve Ruhunu Dinlendirmenin Tam Zamanı

29.01.2022
2.457

Kahve, çay, sigara, stres, işlenmiş gıdalar derken vücudunun biraz dinlenelim, nefes alalım sinyallerini almaya başladın. Son zamanlarda sıkça duyduğun detoks yapma fikrine neden olmasın diyorsun. Bu yöntem ile hem bedenini hem de ruhunu dinlendirebilirsin. Sağlığını tehlikeye atmadan deneyebileceğin programlara birlikte bakmaya ne dersin? Unutma hamilelik, böbrek rahatsızlığı, tansiyon, şeker gibi özel durumların varsa önce doktoruna danışmalısın.

Detoks Nedir?

Vücutta çevresel etkiler ve stres, aşırı yorgunluk, endişe gibi durumlara bağlı toksin birikimi meydana gelir. Kendi detoksunu yapmaya vakıf olan vücudun aşırı yüklenmeye bağlı yetersiz kaldığı durumlarda toksinleri atmak için uygulanan kısa süreli diyetlere, arınma işlemine denir. Arınma işlemine ihtiyaç duyduğunu halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, hazımsızlık, ağrı, sinirlilik, depresyon, deri döküntüleri gibi çeşitli belirtiler gösterebilir.

Peki kimler bu diyetleri uygulayabilir? Bunun belli rahatsızlıklara veya durumlara sahip kişiler dışında keskin bir sınırı olmadığını söyleyebiliriz. Kişinin özel sağlık sebepleri bulunuyorsa da doktor kontrolünde uygun bir program oluşturulması gerekebilir. Programlar genelde 1 günden 1 haftaya çıkarken; ayda bir kez uygulanır.

Detoks programını uygularken yediğine içtiğine dikkat etmeye ek olarak ruhuna iyi gelecek aktivitelere de yer verebilirsin: Bilgisayar ve telefon ekran süresini azaltmak, kendinle baş başa kaldığın zamanı artırmak, hobilerine zaman ayırmak gibi!

Detoks Diyetleri Nasıl Yapılır?

Detoks, 3 ana ve 3 ara öğünden oluşan diyet programları ile gerçekleşir. Daha önce bu işlemi gerçekleştirmediysen vücuduna da yüklenmeden 1 günlük detoks ile şansını deneyebilirsin. Hafta içi iş yoğunluğundan fırsat bulamıyorsan hafta sonu senin için ideal olabilir. Bu sırada hayvansal gıdalardan olabildiğince uzak durarak sıvı gıdalara yer veriyorsun. Genel bir programda şu adımları takip edebilirsin:

  • İşlenmiş gıdaları bir kenara koyarak bol bol meyvelere ve yeşil sebzelere şans vermek. Yeşil yapraklı sebzelerden içecekler hazırlayabilirsin.
  • Siyah çay ve kahveye ara vererek bitkisel çayları,
  • Yemeklerde sağlıklı tahıl çorbalarını,
  • Yağlardan uzak durarak suda ve buharda pişirmeyi,
  • Tuz yerine sağlıklı baharatları denemeyi,
  • Şeker, şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmayı,
  • Süt yerine Hindistan cevizi veya badem sütünü deneyebilirsin.
  • Günde en az 2-3 litre su tüketmeyi unutmuyorsun.

Bahsettiklerimizden bazıları zaten tüketimini bitirmemiz veya oldukça azaltmamız gerekenler, azaltmak da bitirmek de benim için zor diyorsan sadece bir günlüğüne vücuduna nefes aldırıp metabolizmanı da hızlandırabilirsin. Kısa süreli yürüyüşleri, pilatesi veya yogayı programına ekleyerek daha etkili sonuçlar alabilirsin. 2 günlük detoks ve daha uzun süreli diyetlerde yumurta, balık, tavuk gibi hayvansal gıdaları diyetine ekleyebilirsin.

detoks suyu 1

3 Günlük Detoksla Vücudun Mola Versin

Detoks diyetleri ile vücudunda biriken toksinleri atmakta görevli karaciğeri, bağırsakları, böbreği ve diğer organlarını dinlendiriyorsun. Bitkisel beslenmeye ağırlık vererek vücuda kısa süreli mola şansı tanıyorsun. Daha önce 1 veya 2 gün denediğin programlar ile iyi hissettin ve bu süreyi 3 güne çıkarmak istiyorsun.

3 gün boyunca her sabah uyanır uyanmaz ılık su içebilirsin. Suyunu biraz tatlandırmak için birkaç damla limon da katabilirsin. Bu rutini, detoks sonrasında da devam ettirerek vücudunu bir bardak su ile güne hazırlayabilirsiniz. Tek günlük programda bitkisel sıvı gıdalar ağırlıklıdır. Hayvansal gıdalardan bazılarını ekleyerek 3 günlük programı uygulayabilirsin. Öğünlerinin hafif olmasına özen göstermen gerekir. Kahvaltılarda smoothie, yulaf ezmesi, Yeşil yapraklı sebzelerden oluşan salata ve yoğurt, sebze veya tahıl çorbası, balık ve tavuğu öğlen ve akşam yemeklerin tercih edebilirsin. 3 günün toplamında 9 ara öğünün var. Her bir ara öğünde çiğ badem, ceviz, ananas, yeşil elma, ceviz, kivi, yeşil çay, detoks suyu tüketebilirsin.

Detoks Uygularken Vücudunun İhtiyaçlarını Göz Ardı Etme

7 günlük detoks programı arındırıcı, ödem attırıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı etkilere sahiptir. Daha önce bu işlemi gerçekleştirmediysen 1 haftalık diyet ağır gelebilir. Uzun süreli programları, bir ayda tek seferden daha fazla gerçekleştirmek kas kaybına ve halsizliğe yol açabilir. İnsan vücudunun karbonhidrat, yağ ve protein üçlüsüne ihtiyacı vardır. Diyetlerde her birinin sağlıklı besinler aracılığıyla alınması gerektiği üzerinde durulur. Örneğin; şeker hem meyvelerde hem de işlenmiş gıdalarda bulunurken; sana şeker ihtiyacını karşılaman için meyve yemen önerilir. Metabolizmamı hızlandırmalıyım, kilo vermeliyim diye düşünmek yerine sağlıklı bir beslenme rutinini deneyebilirsin. Aralara kısa süreli programları da ekleyerek vücuduna biraz yardımcı olabilirsin.

Hem sağlığını hem de ruhunu dinlendirmek için uyguladığın diyet programlarında Juico yanında! Zengin içerikleriyle Juico beslenme paketlerini veya detoks içeceklerini deneyebilir, programına bu pazartesinden başlayabilirsin.

ETİKETLER: ,

SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.