Tarif Gönder

HACCP İçin Temel Kılavuz: HACCP Nedir Ne İşe Yarıyor?

11.06.2021
2.121

HACCP İçin Temel Kılavuz: HACCP Nedir Ne İşe Yarıyor? Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları (HACCP), gıda güvenliği ile ilgili risklerin tanımlanması ve yönetilmesi için uluslararası kabul görmüş bir yöntemdir ve aktif bir gıda güvenliği programının merkezinde yer aldığında müşterilerinize, kamuya ve düzenleyici kurumlara bir gıda güvenliği programının doğru olduğuna dair güvence verebilir.

HACCP, hammadde üretimi, tedariki ve işlenmesinden bitmiş ürünün üretimine, dağıtımına ve tüketimine kadar biyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikelerin analizi ve kontrolü yoluyla gıda güvenliğinin ele alındığı bir yönetim sistemidir.

Bugün, dünyanın en iyi üreticilerinin ve satıcılarının çoğu, sistemi gıda güvenliği yönetim programları ve GFSI denetim planlarına uygunluk için bir temel olarak kullanıyor.

Riski azaltır; gıda güvenliğine yönelik sistematik bir yaklaşım, kritik riskleri tanımlayarak, önleyici ve düzeltici üretim süreçleri oluşturmanıza yardımcı olur.

Paydaşların güvenini kazandırır; resmileştirilmiş gıda güvenlik yönetimi, paydaşlarınıza yerel mevzuatın taleplerini karşılamaktaki kararlılığınızı kanıtlar.

İşletme ruhsatı almak için zorunlu; HACCP belgesinin, TÜRKAK, AB ve ABD dahil olmak üzere birçok ülkede kullanılması yasal şartlarla zorunlu tutulmaktadır.

SafeFoodAlliance of California, tehlikelerin ve bunların nerede ortaya çıkabileceğinin analizi yoluyla riski en aza indirecek sistem ve prosedürlerin uygulanmasına yardımcı olur. SafeFoodAlliance, kritik kontrol noktalarının yönetimine yardımcı olmak için her operasyonda gerçek anlamda uygulamalı bir gıda güvenliği yönetim sistemi sağlar.

Ancak bir gıda güvenliği programı sadece Hazard Analysis and Critical Control Point ile bitmez. Etkili olması için, haşere kontrolü, izlenebilirlik ve geri çağırma, hijyen ve sanitasyon gibi ön koşul programları geliştirilmeli ve uygulanmalıdır. Ek olarak, tedarikçilerin ve distribütörlerin de bir gıda güvenliği programına sahip olmalarının sağlanması konusunun, bileşen spesifikasyonlarının ve bir satıcı güvence sisteminin geliştirilmesi yoluyla ele alınması gerekmektedir.

HACCP Nedir?

Temel yapıda HACCP programının uygun şekilde uygulanması, hammaddelerden, tesis süreçlerinden ve insan hatalarından kaynaklanabilecek potansiyel tehlikeleri belirleyip kontrol ederek müşteri şikayetleri veya geri çağırma olasılığını azaltmaya yardımcı olur. HACCP programından kaynaklanan daha yüksek çalışan farkındalığı, bir şirketin ürün ve süreçlerinin sürekli iyileştirilmesine yardımcı olur.

Ek olarak, HACCP ilkeleri, gıda işleyiciler için FDA’nın Gıda Güvenliği Modernizasyon Yasası (FSMA) kuralının – Tehlike Analizi ve Riske Dayalı Önleyici Kontroller (“HARPC” veya “Önleyici Kontroller”) gereklilikleriyle uyumludur. HACCP planı tüm gereksinimleri karşılamasa da gereksinimlerin çoğunu karşılar ve FSMA uyumlu bir yönetim sistemi oluşturmak için en iyi platformdur.HACCP standartlarının ülkemizde uygulanmaya başlandığı tarih ise 2002’dir. Türkiye’de HACCP sisteminin olması gerekliliği 1998 yılında belirtilmiş ve 2002 yılında da standartlar ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır.

HACCP Ne İşe Yarar?

HACCP standartlarının ana amacı insan sağlığını olumsuz etkileyecek olan unsurların ortadan kaldırılmasıdır. Bu standart, öncelikle sağlıklı gıda üretiminin gerçekleşmesi için gerekli olan hijyen şartlarını belirler.

Daha sonra bu şartlara uygun bir şekilde üretimin gerçekleştiğini kontrol eder. Ayrıca risk oluşturan unsurları belirleyerek bu unsurların saf dışı bırakılması için birtakım önlemler alınması gerekliliğini ortaya koyar.

Peki, HACCP standartları ne işe yarar? Bu standartlara uygun bir şekilde faaliyet gösteren işletme ve tesisler;

 • Tüketici sağlığına zarar verecek risklerin önüne geçer.
 • Sistem yaklaşımını benimser ve potansiyel tehlikelerin oluşmasını önler.
 • Uluslararası kalite yönetim standartlarına uygun bir şekilde faaliyetlerini gerçekleştirir.
 • Gıda güvenliğinde oluşacak sorunları önceden tahmin eder ve sorunların çözümü için harcanan maddi ve manevi kayıpları minimum seviyeye indirir.
 • Müşteri güveni kazanır ve müşteri memnuniyetini sağlar.
 • Ürün güvenilirliğini sağlar ve kalitelerini arttırır.
 • Pazar payını ve kar oranlarını yükseltir.
 • Sektörde ve toplumda gıda güvenliği bilincinin artmasını sağlar.

Gıda işleme ve işlemede uygulanan temel gıda güvenliği ilkeleri, günümüz müşterisi için artık yeterli değildir. Endüstri standartları, yasal gerekliliklerin çok ötesine geçmiştir.

Gıda güvenliği etkinlik sistemlerinin artan seviyelerine yönelik talebin arkasında birkaç neden vardır. En önemlisi: ‘tüketici’ sağlığı, yeterli gıda tüketerek asla tehlikeye atılmaz.” Bir üründe gıda güvenliği sağlanırken, iş sürekliliğinin ve mevzuata uygunluğun sağlanması, marka koruması ve müşteri güveninin sağlanması gibi yalnızca olumlu sonuçlar elde edilir.

Gıda güvenliğini sağlamak için, belgeleme, uygulama ve HACCP Planının (Tehlike Analizi Kritik Kontrol Noktaları) bakımı yoluyla büyük ölçüde katkıda bulunabilecek bir metodoloji.

HACCP İlkeleri ve Uygulama Adımları Nelerdir?

Gıdaların üretim ve servis aşamalarının denetlenmesi, genel toplum sağlığıyla birlikte piyasada dolaşımda olan ürünlerin de kalitesini arttırır. Bu bakımdan gıda üretimi ve servisi aşamasında HACCP standartlarının önemi oldukça fazladır.

Peki, HACCP standartları belirlenirken nasıl bir yol izlenir? İşte HACCP standartlarının uygulama adımları:

 1. Tehlike analizi yapma
 2. Plan ve program belirleme
 3. Kritik kontrol noktaları tespit etme
 4. Kontrol noktalarındaki hedefi belirleme
 5. Uygun izleme yöntemlerini oluşturma
 6. Uygunsuzluk ve hatalara karşı düzeltici faaliyetleri uygulama
 7. Doğrulama çalışmalarını belirleme
 8. Uygulamalara ilişkin ayrıntıları arşivleme uygulama adımlarından oluşmaktadır.

Çok faydalı gıda güvenliği destek sistemi olan HACCP eski dönemlerde belge olarak verilebilmekteydi. Ancak daha sonra geliştirilen standartların içerisine eklenerek daha net bir yapıyı garantilemiş oldu. Bugün neredeyse bu şartların kritik kontrol noktalarının uygulanmasıyla tüm gıda firmaları ilgilenir. İnsanlara sağlıklı ve güvenli gıda ulaştırabilmenin sağlıklı ve güvenilir yolu budur.

ETİKETLER: ,

SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.