Tarif Gönder

Balık Kaç Kalori?

26.02.2021
3.430
5/5 - (1 vote)

Balık Kaç Kalori? Bu balığın cinsi, yapılış tarzına göre kalori hesabı değişmektedir.Örneğin, fırın veya ızgara pişirme yönteminde kalori miktarı yaklaşık % 20 artarken,kızartmada ise bu değer % 100′ e kadar artış gösterebilmektedir. Onlarca çeşit balık tüketimi göz önüne alınırsa, balıkların içerdikleri protein, yağ ve karbonhidrat farklılıkları kalori miktarlarını etkilemektedir.

Başlıca birkaç balığın kalori değeri:

  • 250 gr. 1 adet pişmiş çupra 400 kaloridir.
  • 200 gr. 1 adet pişmiş alabalık, 310 kaloridir.
  • 300 gr. 1 adet pişmiş levrek, 546 kaloridir.

Faydaları ?

Et, süt, yumurta yanında balık, en önemli yüksek değerli protein kaynağıdır. Balık eti yüzde 18- 20 oranında protein içermektedir. Kalp sağlığı üzerine koruyucu etki göstererek, kötü huylu kolesterolün azalmasını, iyi huylu kolesterolün artmasını sağlayan, bu sayede kan damarlarının tıkanmasını önleyerek dolaşımın akışkanlığını devam ettiren omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan balığın bu etkileri konuyla ilgili çok sayıdaki araştırmayla da desteklenmektedir.
Omega 3 yağ asitlerinin sağlık üzerine bir diğer etkisi kansere karşı koruyucu kalkan işlevi görmesidir. Özellikle göğüs, prostat ve kolon kanserinde omega 3’ün yararlı olduğu bilinmektedir. Balığın özellikle çocuklarda zekâyı geliştirici özelliği vardır. Düzenli olarak omega 3 bakımından zengin besinler tüketenlerde beyin yaşlanması daha da yavaşlar.

Peki ya zararları?

Günümüzde çevresel kirlenmeler nedeniyle yediğimiz balıklar da beyin hasarına neden olan cıva ve ”poliklorine bifeniller” ( PCBs ) ile kirlenmiş durumdadır. Özellikle çocukların, doğurganlık çağındaki kadınların, gebe ve emziklilerin ağır bir metal olan cıvayı almaları, beyin gelişimlerini olumsuz etkileyebileceği için, yüksek cıva içeren balık tüketimlerini kısıtlamaları gerekir. Bu nedenle kılıçbalığı, kiremit balığı, uskumru gibi cıva ile kirlenme oranı yüksek olan balıklar tüketim açısından tercih edilmemelidir.SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.