En Güzel Yemek Tarifleri Sitemize Hoşgeldiniz

Düdüklü Tencerenin Püf Noktaları

Ana Sayfa » Blog » Düdüklü Tencerenin Püf Noktaları

Düdüklü Tencerenin Püf Noktaları. Nerdeyse her mutfakta bulunan ve ürpertici bir sesi olan düdüklü tencere, yemeği pişirme süresi açısından çok kolaylık sağlar. Düdüklü tencere ile yemek pişerecekseniz evdeki yemek kokusunu dışarı atmak için pencereleri açmak zorunda kalmayacağınıza emin olabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu yazımızda düdüklü tencereyi kullananların bilmesi gerekli 6 püf nokta söyleyeceğiz.

1. Düdüklü Tencereyi Kesinlikle Ağzına Kadar Doldurmamalısınız

Her düdüklü tencerenin kendine göre kapasitesi vardır. Düdüklü tencereleri doldururken mutlaka 1/3 oranında boş alan bırakmalısınız aksi halde fazla doldurulunca içindeki buhar sıkışır ve patlamaya neden olabilir.

2. Yemeğinizin Pişirme Süresi Dolunca Ocağı Kapattıktan Sonra Hemen Ocaktan Almayın

Ocağı kapattıktan sonra düdüklü tencereye asla dokunmamalısınız. Çünkü ocak kapatıldıktan sonra içindeki yemek hala kaynamaya ve basınç devam ediyor. Buharı bittikten sonra düdüğü dik konuma getirin ve havasının çıkmasını bekleyin.

3. Düdüklü Tencerenizin Hava Çıkış Noktasını Hep Temiz Tutmalısınız

Düdüklü tencerenizin hava çıkış noktasında küçük küçük delikler vardır. Bu delikerin arasında küçük yiyecekler kaçabilir. Bu yüzden hava çıkış noktasının delik kısımlarını kullanmadan önce kontrol edip eğer yiyecek kaçmışsa temizleyip öyle kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu Tarife de Göz Atabilirsiniz:  En Meşhur 5 Yemeğimiz

4. Düdüklü Tencerede Her Yemeğin Farklı Sürelerde Pişeceğini Unutmayın

Yemekler düdüklü tencerede normal tencereyle pişirilme sürelerinin üçte biri kadar sürede pişseler de her yemek için farklı bir süre vardır. Bunun için çok dikkatli bir şekilde pişirmelisiniz aksi halde yemeginiz istediğiniz gibi olmayabilir.

5. Dondurulmuş Yiyecekleri Çözülmeden Sakın Düdüklü Tencerede Pişirmeyin

Dondurulmuş yiyecekleri düdüklü tencereye koymadan önce çözülmesini bekmelisiniz. Ek olarak dondurulmuş yiyecekler önceden biraz pişirilmiş olduğu için daha kısa sürede pişecektir bunu göz önünde bulundurarak zamanı ayarlamalısınız.

6. Düdüklü Tencerede Kesinlikle Su Koymadan Yemek Pişirmemelisiniz

Düdüklü tencerede, normal tenceredeki gibi kapağını açıp yemeğin suyunu kontrol edemezsiniz. Fazla su koyduğunuzda yemeği kurtarma şansınız olur fakat az su koyduğunuzda yemeğinizin dibi tutabilir ve yemeğiniz çöpe atılabilir. Bu yüzden biraz fazla su koyup yemeği düdüklü tencerede pişirmenizi öneririz

 

İlgili Terimler : ,

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Pratik, Nefis ve Birbirinden Lezzetli Yemek Tarifleri
Bumerang - Yazarkafe

Yemek24

Tüm Hakları Saklıdır - 2021