Tarif Gönder

Kuruyemiş – Kuruyemiş Çeşitleri

20.08.2023
1.053

Meray Kuruyemiş, insanların atıştırmalık olarak tercih ettiği kuruyemişleri online olarak satışa sunuyor. Kabuklu veya kabuksuz özelliğe sahip olan bu ürünler istenilen türlerde ve miktarlarda sipariş verilebiliyor. Lezzetli tatlara sahip olan bu ürünler satın alındığında öğün aralarında tüketilerek tokluk hissinin duyulmasına yardımcı oluyor.

Kaç Çeşit Kuruyemiş Var?

Kuruyemişler üretim şekli, üretim yeri, içeriği ve kullanım amacı gibi nedenlerle çeşitlere ayrılıyor. Özellikle kabuksuz veya kabuklu olarak adlandırılan çeşitleri talebe bağlı olarak da artış gösteriyor. Böylelikle misafir ağırlama, sağlıklı beslenme ve boş zamanlarda tüketim için kuruyemiş tüketenler damak tatlarına uygun çeşitleri satın alabiliyorlar.

Kuruyemiş çeşitleri ise şunlardan oluşuyor;

 • Yer fıstığı, badem, fındık,
 • Antep fıstığı, ceviz, kaju
 • Kabak çekirdeği, karpuz çekirdeği, ay çekirdeği
 • Fıstık, leblebi, patlamış mısır
 • Kuru üzüm, kuru incir, kuru kayısı

Bu kuruyemiş çeşitlerinin karışık paketler hale satıldığı da görülüyor. Böylelikle kişiler bir paketi alarak birden fazla kuruyemişi tüketme imkanı buluyor.

Kuruyemişlerin Faydaları Neler?

Atıştırmalıklar arasında bulunan kuruyemişler alışkanlığa bağlı tüketimlerinin dışında insanlar için sunduğu faydalar nedeniyle de tercih ediliyorlar.

Kuruyemişlerin sağladığı faydalardan birkaçını ise şunlar oluşturuyor;

 • Protein açısından zengin olmaları sayesinde insanların ihtiyaçları olan proteini almalarını sağlıyor.
 • Düzenli tüketildiğinde enerji veriyor.
 • Öğün aralarında kullanılarak açlık hissinin duyulmasının önüne geçiyor.
 • Mineral ve vitamin açısından zengin oldukları için sağlıklı gıdalar arasında bulunuyor.
 • Miktarı doğru ayarlandığında yağ yakmaya yardımcı oluyor.
 • Lezzetli tatları sayesinde damakları şenlendiriyor.
 • Ceviz ve fındık gibi kuruyemişler beyin sağlığını güçlendiriyor.
 • Yaşlanmaya karşı koruma sağlıyor.

Bunlar dışında kuruyemişlerin bazı türleri kanseri yenmeye yardımcı oluyor. Ayrıca sindirim rahatsızlıklarının engellenmesi gibi etkileri bulunuyor.

meray kuruyemiş

Kuruyemişler Nerelerde Kullanılır?

Kuruyemişler insanlar tarafından genellikle atıştırmalık olarak tercih ediliyor. Bunun için yemek araları tüketildiği zamanların en popüleri oluyor. Bunun dışında dizi ve film izlerken tüketiliyor. Ayrıca misafirlere ikram ediliyor.

Kuruyemişlerin çiğ olanları yemeklere tat vermesi için kullanılıyor. Örneğin çiğ badem, çiğ fıstık ve ceviz salatalar için kullanılıyor. Bunun dışında pasta ve kek gibi hamur işlerinde kullanılıyor.

En Çok Tüketilen Kuruyemişler Neler?

Kuruyemişler kişilerin tüketimine bağlı olarak çeşitlendiriliyor. Ayrıca karışık satımları da oluyor. Ancak bazı kuruyemişler diğerlerine oranla insanlar tarafından daha çok tüketiliyor. Bu kuruyemişleri ise ay çekirdeği, fıstık, ceviz ve Antep fıstığı oluşturuyor. Ay çekirdeği özellikle yaz aylarında balkon, park ve bahçelerde yoğun şekilde tüketiliyor.

Kuruyemiş Fiyatları Nasıldır?

Kuruyemişlerin fiyatları yetişme oranına bağlı olarak yıl içerisinde değişiyor. Ayrıca kuruyemişlerin türü ve işlem özellikleri fiyatlar üzerinde etki oluyor. Antep fıstığı, kaju ve fındık gibi kuruyemişlerin fiyatları diğerlerine oranla daha yüksek görülüyor.

Kuru incir, kuru üzüm ve kuru kayısı fiyatlarında da ürün türüne göre farklılık görülüyor. Ancak fiyatlar yüksek olsa da kişiler 100 gr, 250 gr, 500 gr veya 1000 kg halinde hazırlanan paketleri tercih ederek kuruyemiş tüketme şansı elde ediyorlar.


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.