Tarif Gönder

1 Bardak Süt Kaç Kalori?

23.02.2021
2.958

1 Bardak Süt Kaç Kalori? Süt, protein, kalsiyum ve fosforu bulunduran sağlık kaynağıdır. Aynı zamanda B2, B12, C, D, K ve A vitaminlerinin de en değerli kaynaklarından biridir ve aslında sütün % 87’e yakını sudur.  Günde 2- 3 bardak süt tüketiminde fayda var. Yüksek kolesterole sahip olanlar, kilo kontrolü sağlamak için düşük yağlı sütleri tüketmeleri daha uygun olur. Tam yağlı bir bardak süt, 128 kaloridir.

Sütün besin değeri:

  • 1 bardak süt, 8 gr. karbonhidrat içerir.
  • 1 bardak süt, 6, 8 gr. protein içerir.
  • 1 bardak süt, 7 gr. yağ içerir.

Süt kilo yapar mı?

Yine son zamanlarda kalsiyum ile ilgili yapılan araştırmalarda kalsiyumun zayıflamaya yardımcı olduğu ile ilgili de kanıtlar var. Yapılan bir araştırmada yüksek kalsiyum içerikli düşük kalorili diyetle, düşük kalsiyum içeren düşük kalorili diyet deneklere uygulandığında yüksek kalsiyum gurubunun daha fazla zayıfladığı gösterilmiş. Özellikle ağırlık kaybının daha çok yağ kitlesinden ve bel çevresinden olması da önemli. Kalsiyumun bu şekilde zayıflamayı kolaylaştırıcı etkisinin vücudumuz tarafından sentezlenen kalsitiriol denen hormon düzeyini dengelemesi ve vücudumuzdaki yağların depolanmasının azaltması şeklinde açıklanmaktadır. Bu durumda pek kilo yaptığını söyleyemeyiz.

Faydaları ve Zararları?

Özellikle büyüme gelişme çağındaki çocuklarda kemiklerin ve doku proteinlerinin gelişmesine yarar sağladığı biliniyor. Vücuttaki yaraların iyileşmesi ve iltihaplarından arınmasında da protein içeriğinin çok büyük etkisi var. Ayrıca, büyüme hormonu uykuda salgılandığından  çocukların özellikle yatmadan önce süt içmesini öneriyorum, böylece kas ve kemik gelişim daha iyi olur. Süt kardiyovasküler hastalıklardan korur.

Sütün zararları arasında fazla tüketiminin demir eksikliğine neden olmasıdır. Bu da çocuklarda demir eksikliğine bağlı kansızlık ve diş çürümelerine sebep olacak, halsizlik, uykusuzluk yapacaktır. Bunların yanı sıra sütün çok faydalı bir içecekken pastörizasyon, yüksek ısı uygulaması ( UHT ) ve homojenizasyonla çok zararlı bir ürün haline geldiği söylenmektedir. Sütün raf ömrünü uzatmak için yapılan bu işlemler sütün içerisindeki bazı hastalık yapan bakterileri ortadan kaldırmakla beraber vücudumuza yararlı olacak bakterileri de yok etmekte ve sütü vücudumuza zararlı bir besin maddesi haline getirmektedir.


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.