Tarif Gönder

Diyet için Genel Bilgiler

29.07.2021
2.933

Diyet hakkında bilinmesi gerekenler, diyet hakkında bilgiler, diyet ile ilgili her şey, nasıl diyet yapılır, diyet yanlışları, diyet yaparken neler yemeliyiz?

Diyet için Genel Bilgiler

Bu kategorimizde; diyet nasıl yapılır, metabolizma hızlandırma, diyet planlaması, diyette dikkat edilmesi gerekenler ve diyet hakkında merak edilen bir soruya cevap bulabilirsiniz.

Diyet hakkında bilinmesi gerekenler

Diyet hakkında hepimizin mutlaka bir fikri vardır: “Az yiyeceksin güzelim”, “Şekerim o zayıflatmıyor, sen bunu dene” gibi mutlaka kıyısından köşesinden hepimizin bir bilgisi vardır ve illa ki bu bilgiyi yakın çevremiz ile paylaşırız. Paylaşmak güzeldir ama paylaştığınız bilgiler gerçekten doğru mu? Ya da size uygun olan bir zayıflama programının, size iyi gelen bir yiyeceğin başka birine de iyi geleceğini nereden biliyorsunuz?

Diyet hakkında bilinmesi gereken en önemli ve en temel hususlar:

  • Her bireyin metabolizma yapısı farklıdır,
  • Her metabolizmanın ihtiyaç duyduğu kalori ve besin öğesi miktarı farklıdır,
  • Bireylerin yaşadıkları hastalıklar neticesinde vücudun göstermiş olduğu tepkiler farklıdır.

Bu nedenle her bireyin diyet listesi ve diyet programı kişiye özel olmalıdır.

Diyet nasıl yapılır?

Hepimizin aklına gelen ilk cevap “az yiyerek” tir. Evet, az ve sık yemek önemlidir ama zayıflamak için yalnızca az yemek yeterli değildir. Diyet, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenerek, spor ve egzersiz hareketleri ile desteklenerek yapılmalıdır. Sağlığımızı korumak ve devam ettirmek için doğru olan budur.

Diyet yaparken neler yemeliyiz?

Lafı çok uzatmadan hemen söyleyelim; her şeyden yeteri miktarda yemek gerekir. Daha çok elma yemekle, daha çok et yemekle, daha çok tam buğday ekmeği yemekle sağlıklı bir zayıflama programı olmaz. Doğru bir zayıflama programı, her gıda grubundan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarda günlük ve haftalık olarak tüketmekle mümkün olur.

Metabolizma Hızlandırma

Diyet yapan herkes olabildiğince hızlı kilo vermek ister. Diyet yaparken kesinlikle hızlı kilo verilemez ya da verilmemeli diye bir kural yoktur. Ancak unutulmamalı ki şok diyetler uygulayarak hızlı kilo vermeye çalışmak çok sağlıklı değildir. Bu diyetlerle kısa vadede çok hızlı kilo verebilirsiniz ama uzun vadede metabolizmanızda ve sağlığınızda ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Hızlı kilo vermek için şok zayıflama programları uygulamak yerine metabolizmamızı yani vücudumuzun iç çalışma ritmini hızlandırarak kilo vermek daha sağlıklı olur. Metabolizma; çeşitli gıdaları tüketerek, spor ve egzersiz yaparak ve bazı kötü alışkanlıklardan uzak durarak hızlandırılabilir. Sağlıklı bir şekilde hızlı kilo verebilmek için metabolizmamızı çıkabileceği en üst seviyeye çıkarmak gerekir. Kapasitesinin üzerine çıkıldığında sağlığımızda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşurken, kapasitenin çok altında kalınması durumunda da kilo vermek çok yavaş olacaktır. Metabolizma hızlandırma işlemleri sırasında her bireyin kaybedeceği kilo miktarı yine kişinin genel sağlık durumu, metabolizma yapısı, yaşı, fiziksel aktivite durumu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Diyet sırasında en çok neye dikkat etmeli?

Diyet sırasında dikkat edilmesi gereken temel konular şunlardır:

  • Tüm gıda gruplarından farklı yiyeceklerle, tüm besin öğelerini içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet listesi oluşturulmalı,
  • Diyet programı sadece yemek ve yememek üzerine kurulmamalı,
  • Hareketli bir yaşam benimsenerek zayıflama programı, spor ve egzersiz ile desteklenmeli.

Diyet Planlaması nasıl yapılır?

Diyet planlaması yaparken; bireyin yaşı, cinsiyeti, kilosu, boyu, günlük ihtiyaç duyduğu enerji miktarı, günlük vitamin ve mineral ihtiyacı, vücudun protein-su dengesi gibi bazı temel veriler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu verilere ek olarak bireyin fiziksel hareketlilik durumu, kalıtımsal özellikleri, hormonal dengesi gibi pek çok faktör planlamada dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır.

Diyet hakkında bilinmesi gerekenler bölümümüzde yukarıda kısaca değindiğimiz konular başta olmak üzere diyet hakkında merak edilen tüm konularda, Gıda Mühendisi ve Diyetisyen beslenme uzmanlarımızın hazırlamış olduğu yazıları okuyarak sağlıklı ve bilinçli bir şekilde kilo verebilirsiniz.SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.