Tarif Gönder

Diyet Listesinde Olması Gereken 12 Bitkiler ve Baharatlar

30.07.2021
2.607

Diyet Listesinde mutlaka olması gereken 12 bitki ve baharatlar. Diyette kullanılan baharatlar ve bitkiler nelerdir? Kilo vermeye yardımcı olan baharatlar, otlar ve bitkiler hangileridir? Diyet listesinde mutlaka olması gereken baharatlar ve bitkiler nelerdir? Zayıflatan otlar ve baharatlar hangileridir?

Zayıflatan otlar ve baharatlar nelerdir, diyette kullanılan baharatlar bitkiler ve özellikleri, kilo vermeye yardımcı baharatlar bitkiler otlar nelerdir.

Diyet Listesinde mutlaka olması gereken 12 bitki ve baharatlar nelerdir?

Diyet yaparken en çok merak edilen konulardan birisi de baharatlar ve bitkilerdir. Yemeklerimizde, salatalarımızda ve tatlılarımızda kullandığımız baharatların hepsi birer şifa kaynağıdır. Ancak baharatları kullanırken aslında onların birer ilaç olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle baharatları kullanırken şifalı oldukları için bol bol değil azar azar ya da doğru bir ifade ile yeteri kadar kullanmak gerekir. Unutulmamalıdır ki baharatlar şifasını az kullanıldıklarında gösterirler.

Peki diyet listemizde yer alması gereken bu faydalı baharat ve bitkiler nelerdir?

Nane

Nane, hem taze hem de kuru olarak diyet listesinde mutlaka olması gereken bir baharattır. Nane çay olarak hazırlanıp tüketilirse sindirime yardımcı olur. Mide ve bağırsaklardaki gaz problemlerini de gideren nane çayı sinirleri güçlendirerek stresi azaltır.

Maydanoz

Maydanoz, özellikle C ve K vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Sağlıklı bir diyet yapmak için de C vitamini takviyesi olmazsa olmaz besin öğelerinin başında gelir. Maydanoz aynı zamanda idrar söktürücü olarak da görev yaptığı için diyet yapanların diyet listesinde mutlaka olması gereken bir bitkidir.

Biberiye

Yüksek miktarda antioksidan içeren biberiye özellikle sindirim için çok faydalıdır. İştahın azalmasına ve diyete yardımcı olan biberiyeyi özellikle taze olarak salata ve yemeklerinize katmanız diyetinize oldukça yüksek katkı sağlayacaktır.

Kekik

Kekik en güzel en aromatik baharatların başında gelir. Yemeklere güzel bir lezzet vermesinin yanı sıra sindirim sistemine sağladığı katkılardan dolayı diyet listesinde mutlaka yer alması gereken bir baharat.

Acı Kırmızı Biber

Yüksek miktarda antioksidan, A ve C vitamini içeren acı kırmızı biber aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran ender gıdaların başında gelir. Metabolizmayı hızlandırdığı ve yüksek antioksidan içerdiği için diyet listelerinde mutlaka yer alması gereken bir gıda maddesidir.

Fesleğen

Fesleğende aynı kekik gibi en güzel en aromatik baharatlardan biridir. Fesleğen hazımsızlığı gidermeye yardımcı olurken, barsaklardaki gazın atılmasına ve sindirim sistemine de yardımcı bir baharattır. Fesleğeni salatalarda taze olarak kullanabileceğiniz gibi pesto sos hazırlayarak ya da çorbalarınızda kurusunu kullanabilirsiniz.

Dereotu

Dereotu diyet yapanların salatalarında mutlaka kullanması gereken bir bitkidir. Özellikle enginar yemeğine de çok yakışan dereotu hazımsızlığın giderilmesine oldukça yardımcı bir bitkidir

Tarçın

Yüksek antioksidan içeren tarçın, mide ve bağırsak gazının azaltılmasında ve kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Diyet listelerinde bitki çaylarına ve bazı yemeklere ilave edilerek yer verilebilir.

Karanfil

Kuvvetli ve keskin bir aroması olan karanfilin tarçını tamamlayan bir özelliği bulunmaktadır.  Antiseptik özelliği bulunan karanfil aynı zamanda yüksek antioksidan içeriği ile vücuda zindelik verir.

Zencefil

Zencefil, mide ve sindirim sistemini rahatlatan yüksek miktarda antioksidan içeren bir bitkidir. Gaz söktürücü özelliği de olan zencefili limon ile birlikte kaynatarak diyet listenizde çay şeklinde yer verebilirsiniz.

Kimyon

Bir çok et yemeğinin vazgeçilmez baharatı kimyon hazımsızlık ve gaz şikayetlerini gidermek için ideal bir baharattır. Kimyon; A vitamini, demir minerali, kalsiyum minerali ve antioksidan kaynağı olarak diyetlerde yer alması gereken bir baharattır.

Zerdeçal

Yüksek antioksidan içeren zerdeçal, sağlıklı diyet listelerinin olmazsa olmazlarından biridir. Diyet yaparken vücuttaki toksin maddelerin vücuttan atılması çok önemlidir. Zerdeçal da bu toksinlerin vücuttan atılması için en ideal baharatlardan biridir.


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.