Tarif Gönder

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

29.07.2021
2.636

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler. Diyet yaparken neye dikkat edilmeli? Diyet yaparken nelere dikkat etmek gerekir, nelere dikkat etmeli?

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir? Diyet yaparken neye ve nelere dikkat edilmeli? Sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Diyet yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Mutlaka bir diyet listeniz olmalı:

Diyet yapmaktaki asıl amaç aslında sağlıklı beslenmek olmalıdır. Bu nedenle diyete başlarken sevdiğiniz ve kaçamak yapacağınız gıdalar da dahil bir beslenme planı oluşturmalısınız. Bu beslenme planında günlük olarak tüketeceğiniz kaloriyi ve gıdaları net bir şekilde biliyor olmalısınız.

Tek bir gıdaya ya da tek bir besin grubuna dayalı diyetlerden sakının:

Örneğin; protein diyeti, muz diyeti, karbonhidrat diyeti, lahana diyeti gibi diyetler kilo vermenize yardımcı olabilir ama ilerleyen zamanlarda tekrar ve daha hızlı kilo almanıza ve aynı zamanda metabolizmanızın bozulmasına da neden olabilirler. Bu nedenle beslenme listenizde mutlaka tüm gıda gruplarından ve tüm besin öğelerinden bulunmasına azami özen gösterin.

Çok düşük kalorili diyetlerden sakının:

Vücudun ihtiyacı olan günlük enerji miktarının yarısından daha az kalorili zayıflama programlarından uzak durun. Başka bir ifadeyle, diyet yaparken günlük 900 kalorinin altında kalori almayın. Günlük olarak almanız gereken minimum enerji miktarı 900-1.000 kalori arasında olmalıdır.

Diyet listenizde mutlaka tüm gıda gruplarına yer verin:

Beslenme listenizde protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeren gıdaları dengeli bir şekilde öğünlere dağıtın. Amacımız sağlıklı beslenirken kilo kaybetmek olduğu için bu madde çok önemlidir.

Diyet yapıyorum düşüncesini bir kenara bırakın:

Diyet sırasında diyet yaptığınız düşüncesini bir kenara bırakarak zihninizde sağlıklı besleniyorum düşüncesine yer açın. Hedefimiz yaşamak için yemek. Bu nedenle sağlıklı bir vücut için hangi gıdalar gerekiyorsa onları yemeye çalışın.

Acaba bugün kilo verdim mi düşüncesinden kurtulun:

Her gün kilo verip vermediğinizi düşünürseniz kendinizi sürekli gergin hissedersiniz. Gergin olan bir vücut metabolizması strese bağlı olarak farklı tepkiler verebilir ve hormon dengesi bozulabilir. Bu da kilo vermenize değil almanıza neden olur.

Sürekli diyette olduğunuz düşüncesinden kurtulun:

Diyet yaparken farklı işlerle ya da uğraşmaktan zevk aldığınız hobilerinize daha fazla vakit ayırın. Böylece zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, diyet yaptığınızı düşünecek kadar vaktiniz olmaz.

Kararlı olmaktan vazgeçmeyin:

Diyetinizin başarıya ulaşması için sabırlı ve kararlı olun. Etrafınızda gelişen olaylar nedeniyle evde ya da işte olan stresli durumların acısını diyetinizden çıkarmayın.

Kontrollü olun. Zayıflamaya çalışırken iradenize hakim olmaktan vazgeçmeyin. “Bir çikolatayla diyet bozulmaz, bir şekerden bir şey olmaz” şeklinde ki düşünceleri kafanızdan atın.

Öğün atlamayın:

Her ne sebeple olursa olsun öğün atlamayın. Unutmayın ki atladığınız her öğünün acısını bir sonra ki öğünde çıkarma ihtimali çok yüksektir. Buna dikkat ederseniz sağlıklı beslenme için en büyük adımı atmış olursunuz.

Hatırlatma: Diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? yazımızı okuduktan sonra yazıda bahsettiğimiz hususları uygularsanız, sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo verebilirsiniz.


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.