Tarif Gönder

En İyi Yemek Tariflerine Nasıl Ulaşılır?

13.10.2021
3.109
4.4/5 - (17 votes)

Farklı lezzetler denemek isteyenlerin birçoğu ilk olarak internete girerek araştırma yapar. İnternet üzerinden Dünya ve Türk mutfağına ait birbirinden değişik tarifler bulunabilir. Bu sayede akşama ne yapacağım sorusu düşünülürken zaman kaybedilmez. Arama motorları imdadımıza koşacaktır. Ancak bulunan her tarif istenilen yemeğin ortaya çıkmasına neden olup yapana keyifli bir akşam yaşatmayabilir…

Yemeğin iyi olması tarifte yer alan malzemelerden ne kadar eklendiğine, kullanılan malzemelerin kalitesine ve pişirme süresine bağlı olarak değişecektir. Yemeğinizin lezzetli olmasını istiyorsanız bu küçük detaylara dikkat etmeniz gerekir.

Evet internet üzerinde çok sayıda yemek tarifi vardır. Ancak bunların her biri güzel olacak diye bir şart yoktur. Bazen ölçüleri tam olarak koysanız bile istediğiniz gibi bir yemek yapamayabilirsiniz. Böyle istenmeyen durumlarla karşılaşmamak ve yapacağınız yemeğin sizi tatmin etmesi için birtakım noktalara dikkat ederseniz lezzetli tarifler bulabilirsiniz. Gelin birlikte yemek tarifi ararken nelere dikkat etmelisiniz, benzer tarifler arasından hangisinin lezzetli olduğu nasıl anlaşılır, iyi bir yemek tarifi içerisinde hangi başlıklar yer alır gibi sorulara cevaplar arayalım…

İnternetten Yemek Tarifi Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek tarifi araştırması yaparken tariflerin bölgelere ya da kişilere göre değişiklik gösterdiğini fark edersiniz. Aynı yemekten yapan kişiler kendi yorumlarını da katarak tarif yazmış olabilir. Veya aynı yemeğin farklı yörelerde farklı şekillerde piştiğine tanık olabilirsiniz.Orijinaline uygun olmayan tarif sizin damak tadınıza uymayabilir. Ancak bunun tam tersi olarak verilen tarifi orijinaline göre çok da beğenebilirsiniz. Tarifle ilgili bir fikrinizin olabilmesi için ancak kendiniz deneyerek karar vermelisiniz. Yemek yapmaya ilk başladığınızda zorlanabilirsiniz. Zaman geçtikçe eliniz alışacağı için çok daha kısa sürede lezzetli yemekler, hamur işleri ve tatlılar yapabilirsiniz. Önemli olan yemek yapmak için gereken tüm malzemelere sahip olmak değil, elinizdeki malzemelerle en iyi yemeği çıkarabilmektedir. Bunun için de yemek yapmak için mutfağa gönüllü olarak gitmelisiniz. Her işte olduğu gibi yemek yaparken de zorla yaparsanız, yemekten çok da bir verim alamayabilirsiniz.

Çok sayıda kişi tarafından takip edilen bir site bulmalısınız. Böyle bir sitedeki tarifler önceden denenmiş olacaktır. Tarif altında yapanların yorumlarını görebilirsiniz. Yorumlarda “Kurabiyem tutmadı, süt oranı fazla geldi. Harika bir tarif, birebir yaptım çok güzel oldu.” gibi yorumlar görebilirsiniz. Eğer hiç bilmediğiniz bir yemeği denemeye karar verdiyseniz tarifi birebir uygulamanızda fayda olacaktır.  Olumlu yorumlar fazlaysa siz de tarifi deneyebilirsiniz. Ancak olumsuz yorumlar varsa başka tariflere yönelmenizi tavsiye ederiz.

Tarifler altına kullanıcılar tarafından yorum bırakılmasının bir diğer artısı da tarifte değişiklik yapanların bildirmesidir. Tarifin altına baktığınızda “Ben içerisine ceviz ekledim çok yakıştı. Kekik eklerseniz tadı daha iyi olacaktır.” gibi yorumlar olacaktır. Buradan tarif için ekstra fikirler edinebilirsiniz. Kendi damak zevkinize uyacak hale getirip yemeğinizi daha keyifli yiyebilirsiniz.

Yemek sitesi içerisinde çok sayıda tarif olması aradığınızı bulmanızı zorlaştırabilir. İçerisinde sebze, et ve yöresel yemekler için ayrı kategoriler bulunan bir sitede ise istediğiniz yemeklere ait tarifleri daha kolay bulabilirsiniz. Sadece tatlı yapmak istiyorsanız sütlü tatlılar ya da tatlı hamurişlerine göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra sağlıklı tarifler kategorisinden içerisinde şeker ve beyaz un bulunmayan tariflere ulaşabilirsiniz. Böyle bir sitede diyet yapanlara özel bir kategori de olacaktır. Bu sayede kalorisi düşük yiyecekler hazırlayabilir, kilonuzu koruyabilirsiniz. Eğer baktığınız sitede kalori oranları bulunmuyorsa başka sitelerden kalori araştırmaları yapabilirsiniz.

karnabahar koftesi826

Yemek Tarifi İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

İnternette herhangi bir yemeğin ya da tatlının nasıl yapıldığını araştırdığınızda karşınıza birçok sonuç gelecektir. Eklenen malzemeler yemeğin tadını belirleyeceğinden tarifler içerisinden en iyisini seçmeniz gerekir. Bunu yapabilmek için ise tarifin eklendiği site çok önemlidir. Yemek tarifi arıyorsanız en çok istediğiniz şey sitenin ve anlatıcının size kolaylık sağlaması olacaktır. Tariflerin adım adım anlatıldığı siteler size daha çok yardımcı olacaktır. Anlatımı karmaşık olan bir tarifi yapmanız zor olacaktır. Ayrıca tarifin yapılabilmesi için gereken malzemelerin zor bulunabilir olması da zamanınızı alacaktır. Bu nedenle bir tarifi yapmaya karar vermeden önce görselliğe göre değil gerekli malzemelere bakmanızı tavsiye ederiz.

Sitede çok sayıda yemek tarifi olması iyi olduğu anlamına gelmez. Önemli olan tariflerin güzel ve tutarlı olmasıdır. İyi bir yemek tarifi içerisinde;

  • Tarifin kaç kişi için olduğu,
  • Hazırlama ve pişirme süresi,
  • Bardak cinsinden ölçü verildiyse bardağın kaç ml olduğu,
  • Göz kararı un gibi ifadeler yerine kesin değerler,
  • Dikkat edilmesi gereken püf noktalar başlığı ve
  • Sunum sırasında nasıl gözüktüğü başlıklarına mutlaka yer verilmelidir. Bu başlıkları barındırmayan bir yemek tarifi eksik olacak, yapanların hataya düşmesine neden olacaktır.

Yemek tarifi içerisinde yer alması gereken bilgilerde eksiklik varsa yemeğiniz güzel olmayabilir. Bu nedenle tarifi yapmaya başlamadan önce yukarıda sayılan noktaları içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz. Tüm bu anlattıklarımıza dikkat ederek siz de kendi mutfağınızın şefi olup ailenize akşam yemeklerinde harika tatlar sunabilirsiniz.

Kaynak : https://www.yemektarifciniz.net/


SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.