En Güzel Yemek Tarifleri Sitemize Hoşgeldiniz

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Balıklar

Ana Sayfa » Blog » Hamilelikte Yenmemesi Gereken Balıklar

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Balıklar

Hamilelikte yenmemesi gereken balıklar, hamileyken hangi balıklar ve deniz ürünleri yenmez, hamilelikte çinekop somon kalamar levrek palamut sazan balığı yenir mi?

Hamilelikte yenmemesi gereken balıklar

Bu yazıda; hamilelikte yenmemesi gereken balıklar nelerdir, hamileyken hangi balıklar ve deniz ürünleri tüketilmemeli, hamilelikte hangi balıklar yenmez, hamilelikte çinekop somon kalamar levrek palamut sazan balığı yenir mi hakkında bilgiler yer almaktadır.

Bebeğin vücudunda ilk oluşmaya ve gelişmeye başlayan organlardan birisi beyindir. Bebeğin beyin gelişimine en çok katkı sağlayan besin öğelerinin başında da folik asit gelmektedir. Folik asit bakımından en zengin gıda maddeleri ise balıklardır. Bu nedenle hamilelik döneminde annenin bol bol balık tüketmesi önerilir. Ancak her balığın tüketilmesi aynı olumlu etkiye sahip değildir.

Civa, kurşun, arsenik, kadmiyum, nikel gibi ağır metaller fabrika atıkları, kanalizasyon atıkları, kirli su kaynakları ve çevre kirliliği ile göllere ve denizlere taşınırlar. Bu maddeler zamanla deniz dibine çöker ve yüzyıllar boyunca yok olmadan burada kalabilirler. Özellikle kum üzerinde yani dipte yaşayan balıklar bu maddeleri vücutlarına alırlar ve bu balıkları yediğimizde bizde bu maddeleri vücudumuza almış oluruz.

Bu Tarife de Göz Atabilirsiniz:  Emziren Anneler Bitki Çayı İçebilir mi

Ağır metaller; beyin, sinir sistemi ve fetüsü doğrudan etkileyebilme özelliği olan çok tehlikeli toksik maddelerdir. Bu maddeler anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini doğrudan ve olumuz etkileyerek bilişsel ve motor becerilerinin, konuşma ve görme yeteneklerinin gelişimini olumsuz etkiler. Hamilelikte kesinlikle yenmemesi gereken balıklar ve deniz canlıları şunlardır;

  • Mezgit
  • Barbunya
  • Kefal
  • Kalkan
  • Levrek
  • Lüfer
  • Çipura
  • Sazan
  • Kalamar
  • Midye ve Diğer Kabuklu Deniz Ürünleri

Saymış olduğumuz bu balıkların haricinde kirli sularda avlanmış olduğunu bildiğiniz hiçbir deniz ürününü hamilelik döneminde tüketmemenizi tavsiye ederiz.

Peki hamileyken hangi balıkları güvenerek yiyebilirsiniz?

Sardalya, hamsi, somon, palamut, uskumru, ton balığı, alabalık yenilebilecek balıklardır.

İlgili Terimler :

Ziyaretçi Yorumları

Bu tarif hakkındaki ziyaretçi yorumları

Adınız - Soyadınız

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Çok Okunan TariflerSitemizde en çok okunan yemek tarifleri

Pratik, Nefis ve Birbirinden Lezzetli Yemek Tarifleri
Bumerang - Yazarkafe

Yemek24

Tüm Hakları Saklıdır - 2021