Tarif Gönder

Hangi Gıdalar Buzdolabında Saklanmaz

27.03.2021
2.385

Hangi gıdalar buzdolabında saklanmamalı?

Hangi Gıdalar Buzdolabında Saklanmaz. Gıda güvenliğini ve gıda hijyenini sağlamak için gıdalarımızı buzdolabında ya da derin dondurucu da tutmamız gerektiğini hepimiz biliriz. Gıdaların üzerinde var olan ya da öldürülemeyen mikroorganizmaların çoğalıp sağlığımızı bozmaması için gıdalarımızı mutlaka buzdolabında muhafaza etmemiz gerektiği bir gerçektir. Ancak bazı gıdalar vardır ki buzdolabına konduğunda daha hızlı bozuldukları için buzdolabında saklanmamalıdır.

Bazı gıdaların buzdolabında muhafaza edildiğinde daha hızlı bozulmasının temelinde gıdaların yapısında doğal olarak bulunan enzimlerdir. Bu enzimler soğuk ortamda daha çok çalışarak gıdaların daha hızlı bozulmalarına neden olurlar. Bir diğer sebepte buzdolabı iç ortamının mutfağımızın ortamına göre daha nemli olmasıdır.

Buzdolabında saklanmaması gereken gıdalar şunlardır:

Muz

Muz, tropikal iklimlerde yetişen bir meyvedir. Yani doğası gereği ülkemize kıyasla çok daha sıcak ülkelerde yetişmektedir. Muzun yapısında bulunan enzimler muzu sıcak havalardan koruyacak özelliktedirler. Bu nedenle soğuk bir ortamda saklandığında muz kolayca bozulabilmektedir. Muzun bozulması; muzun hızlı bir şekilde olgunlaşarak kararması ve çürümesi şeklinde gerçekleşir. Muzu en uygun saklama sıcaklığı 10-20oC arası, serin ve nemsiz ortamlardır.

Ananas

Ananas da aynı muz gibi tropikal iklimlerde yetişen ve sıcak ortamlarda saklanmaya uygun bir yapıya sahiptir. Ananas soğuk ortamda saklandığında yapısında bulunan enzimler ananasın hızla olgunlaşmasına, kabuğunda bulunan mikroorganizmalar da yüksek nem nedeniyle kısa sürede küflenmesine neden olmaktadır. Ananası en uygun saklama sıcaklığı 10-20oC arası, serin ve nemsiz ortamlardır.

Avokado

Muz ve ananas gibi tropikal iklim meyvesi olan avokado, soğukta saklandığında yapısındaki enzimler nedeniyle kısa sürede olgunlaşıp bozulmaktadır. Avokadoyu en uygun saklama sıcaklığı 10-20oC arası, serin ve nemsiz ortamlardır.

Kuru Soğan

Kuru soğan buzdolabında saklandığında kısa sürede bozulan bir başka gıda maddesidir. Kuru soğanı buzdolabında saklarken bozulmasına neden olan en büyük faktör dolap içerisindeki yüksek nem oranıdır. Tüm nemli ortamlarda olduğu gibi buzdolabında da kuru soğan kısa sürede küflenerek bozulmaktadır. Kuru soğanı en uygun saklama sıcaklığı 10-20oC arası, serin, nemsiz ve havadar ortamlardır.

Patates

Patates de kuru soğan gibi buzdolabında kolayca bozulabilen bir gıdadır. Buzdolabının içerisinde kısıtlı miktarda bulunan hava ve yüksek miktarda bulunan nem patatesin yapısında bulunan enzimleri daha hızlı çalıştırarak kısa sürede bozulmasına neden olur. Patatesi en uygun saklama sıcaklığı 10-20oC arası, serin, nemsiz ve havadar ortamlardır.

Zeytinyağı

Kaliteli bir zeytinyağını buzdolabında sakladığınızda bir süre sonra donmaya başladığını görebilirsiniz. Zeytinyağının içerisinde bulunan yağ asitleri soğuk bir ortamda kolayca donma özelliği olan yağ asitleridir. Zeytinyağının bir kez donması zeytinyağının bozulmasına neden olmaz ancak birkaç kez dolaptan çıkarılıp eritilirse bir süre sonra zeytinyağında acılaşma meydana gelir. Bu nedenle zeytinyağının buzdolabında değil, serin, ışık görmeyen bir ortamda hava geçirmeyecek bir ambalaj ile muhafaza edilmesi daha uygundur.

Çikolata

Daha önce çikolatayı buzdolabından çıkarıp açtığınızda üzerinde beyaz bir tabakta oluştuğunu görmüşseniz bozulduğunu düşünmüş olabilirsiniz. Çikolatanın üzerinde oluşan bu tabaka çikolatanın bozulduğu anlamına gelmez. Çikolatanın yapısında bulunan kakao yağı yüksek sıcaklıklarda donma, düşük sıcaklıklarda erime özelliğine sahiptir. Bu nedenle buzdolabına konulduğunda kakao yağı donar ve çikolatanın dış yüzeyinde beyaz bir tabakaya neden olur. Dolapta saklanan çikolatayı yemek hiçbir sağlık riski oluşturmaz. Çikolatayı en uygun saklama sıcaklığı 10-15oC arası serin ortamlardır.

Bal

Soğuk ortamda muhafaza edilen bal, aynı zeytinyağı gibi donar. Balın yapısında bulunan doğal şeker molekülleri soğuk ortamda kristalleşerek şekerlenme meydana gelir ve bu yüzden bal dolapta saklamaya uygun değildir. Balın şekerlenmesi bozulmasına neden olmaz. Ama zeytinyağı gibi birkaç kez dondurulup çözdürülürse kalitesini kaybeder. Balı en uygun saklama sıcaklıkları 15-25oC serin ortamlardır.

Karpuz ve Kavun

Yaz mevsiminin en önemli meyvelerinden karpuz ve kavun bütün halde, henüz kesilmemişlerse mutlaka oda sıcaklığında muhafaza edilmesi gereken gıdalardır. Ancak kavun ve karpuz kesildikten sonra da mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir.

ETİKETLER:

SENDE TARİFİNİ GÖNDER
YAZAR BİLGİSİ
yemek24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.